SEARCH FAQ LEGAL SITE MAP
SCHOLARSHIP PAST RECIPIENTS

2017 Winners
Chloe Caplinger: Blanchester HS/University of Cincinnati
Tricia Dreyer: St. Bernard-Elmwood Place/University of Cincinnati
Maya Kien: North College Hill HS/ Xavier University
Arati Oli: Colerain HS/ University of Cincinnati

2016 Winners
Rachel Daum: Mount Notre Dame HS/University of Cincinnati
Alaze Baker: St. Ursula Academy/Miami University
Kristen Dalrymple: Milford HS/University of Cincinnati
Nancy Large: Vandalia-Butler HS/University of Dayton
Ihsan Walker: St. Xavier HS/Xavier University
Matt Truesdell: Loveland HS/University of Cincinnati
Victor Ponce: Colerain HS/Miami University
Timothy Cook: Brookville HS/University of Dayton
 

2015 Winners
Andrew Dean: Aiken HS/University of Cincinnati
Desiree Maynard: Lockland HS/University of Cincinnati
Wyatt Ross: Edgewood HS/University of Cincinnati
Austin Williamson: Dayton Christian HS/University of Dayton
Camille Jones: Purcell Marian HS/University of Cincinnati
Sandra Oñate: Hamilton HS/Northern Kentucky University
Trenton Stadtmiller: Lynchburg/Clay HS/Wilmington College

2014 Winners
Logan Frederick: Clinton-Massie HS/Wright State University
Delrico Hill: St. Xavier HS/N Kentucky University
Matthew Krabacher: Badin HS/Xavier University
Dezire Lowry: Purcell Marian HS/University of Cincinnati
Austin Morgan:  New Miami HS/Miami University
 
Andrew Rudd: Franklin HS/Cedarville University
Jodi Seale: Felicity-Franklin HS/Christ College of Nursing


2013 Winners
Samuel Becker: McNicholas HS/Miami University
Christian Brinkman:  Little Miami HS/Miami University
Shannon Chambers: Aiken HS/University of Cincinnati
Brandon Prayer: Aiken HS/University of Cincinnati
Alex Shelton: West Carrollton HS/University of Cincinnati
 
Alison Gaines: School of Virtue Academy/University of Dayton

2012 Winners
Maci Alf:  Harrison HS/Miami University-Hamilton
Dennis Davis:  Hillsboro HS/University of Cincinnati
Brittney Miller: Clinton-Massie HS/University of Cincinnati
Alma Oñate:  Hamilton HS/N Kentucky University
Robert Pieper: Eaton HS/Miami University
 
Jonathan Schoonover: Community Christian Academy/N Kentucky University

2011 Winners
Daniel Braswell: St. Xavier HS/University of Cincinnati
Denesha Hill: Purcell Marian HS/Mount St. Joseph
Mike Kruer: Highlands HS/E Kentucky University
Anna Marie Ridenour: Ohio Connections Academy/Mount St. Joseph
Jarrin Taul: RULH HS/Wilmington College

2010 Winners
Kiara Freeman: Western Hills University HS/Wright State University
Denise Hamby: Withrow HS/Wright State University
Elizabeth Potter: Sycamore HS/Xavier University
Andrea Session: Princeton HS/University of Dayton
Erik Zamudio: Milford HS/University of Cincinnati


2009 Winners
Tyra Chapple: Hughes Center HS/Xavier University
William Comminos: Middletown HS/Miami University
Deborah LeGendre: Taylor HS/University of Cincinnati
Denaisha Thomas: Hughes Center HS/Xavier University


2008 Winners

Jared Greene: Strivers School for the Arts
Carlden Luna: Norwood HS
Sarah Meyers: Sonlight Ridge Homeschool/Cedarville University

 
2007 Winners
Britney Farmer: South Dearborn HS/Thomas More College
Nina Laybourne: Sycamore HS/College of Mt. St. Joseph
Moustapha Lo: Woodward HS/University of Cincinnati 

2006 Winners
Eric Conner:  Dater HS/University of Cincinnati
Samantha McIntire: Springboro HS/University of Dayton
Alexander Shields: LaSalle HS/College of Mt. St. Joseph
Ashley Ware: Shroder Paideia HS/University of Cincinnati
 

2005 Winners
Latoya Maley: Withrow HS/Northern Kentucky University
Rachael Goodwin: Madison HS/Miami University
 

2004 Winner
Vanessa Guy: Middletown HS/University of Cincinnati
 
2003 Winners
Greg McGuire: Hamilton HS/Miami University
Venita Robinson: Aiken HS/Xavier University

2014 AMF Scholarship Fund Winners

2013 AMF Scholarship Fund Winners